Emerytura z drugiej kieszeni

Dziennik Łódzki, Czwartek, 30 listopada 2006, Emerytura z drugiej kieszeni

W czwartkowym wydaniu dziennika możemy dowiedzieć się więcej o problemie z ZUS. jest tu rozmowa z prof. Markiem Gór±, ekonomist± z SGH w Warszawie i współtwórc± reformy systemu emerytalnego.

Ministerstwo pracy chce, by ZUS odpowiadał za wypłatę oraz zarz±dzał pieniędzmi z otwartych funduszy emerytalnych. To nie jest sensowna propozycja. Te pieni±dze mogłyby być wypłacane za po¶rednictwem ZUS, natomiast nie powinien on nimi zarz±dzać, bo nie ma takich kompetencji. Można na przykład kazać tej instytucji kręcić filmy fabularne i pewnie mogłaby naj±ć do tego ludzi, tylko po co? Tak samo nie ma sensu, by zarz±dzała pieniędzmi z otwartych funduszy.

Dalej czytamy: Nie ma na ¶wiecie takich polityków, którzy by nie ulegli pokusie ponad setki miliardów, które można wykorzystać wbrew interesowi ubezpieczonych.

Ludzie uważaj±, że firma publiczna jest bezpieczniejsza, bo wiedz±, że jak zabraknie pieniędzy, to tak zwane państwo dołoży. Ale zapominaj±, że dołoży z ich własnych kieszeni i że to się nie opłaca. Trzeba uciekać od wszelkich publicznych form zarz±dzania pieniędzmi.

Authors
Top